ونیر کامپوزیت

کامپوزیت دندان یک روش زیبایی و درمانی در دندانپزشکی است که توسط متخصص ترمیمی و زیبایی با مواد کامپوزیتی انجام می گیرد. درمان کامپوزیت دندان ها تا به امروز رضایت بسیاری از افرادی که تمایل داشتند لبخندی زیبا را در زمانی کوتاه صاحب شوند را جلب نموده است. در واقع زیبایی دندان با کامپوزیت چندین برابر می شود. اگر میخواهید در مورد کامپوزیت دندان بیشتر بدانید با ما همراه باشید.

 

                                                             

 

دیگر زیبایی دندان ها ، آرزویی تنها نیست و امروزه می توان با کمک پیشرفت هایی که در علم دندان پزشکی صورت گرفته دندان هایی زیبا را تصاحب کرد. کامپوزیت دندان تنها یکی از موارد انجام پذیر در جهت زیبا سازی دندان ها می باشد ، درمان های حرفه ای دیگر نظیر لمینت دندان ، بلیچینگ و ارتودنسی نیز به اندازه کامپوزیت کردن دندان ها قدرتمند و کاربردی هستند.

اگر کامپوزیت را به صورت صحیح و درست برروی دندان قرار گیرد هیچ گونه آسیبی را به همراه ندارد. آسیب رساندن به دندان با فاکتور های زیادی همراه است. در این مطلب کاربردها و تاثیرات کامپوزیت دندان درج شده است که در مورد آن بحث خواهیم کرد.

 

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان چیست؟ یکی دیگر از نام های کامپوزیت دندان، لمینت کامپوزیتی است که بر روی سطح خارجی دندان گذاشته می شود. این ماده تناژ رنگی مختلفی از سفید را دارد. این به این معنی است که شما می توانید با در نظر گرفتن رنگ پوست و یا دیگر دندان ها، رنگ مور نظر خود را انتخاب کنید و این به طبیعی بودن آن کمک می کند. در واقع شما می توانید رنگ دندانهای خود را از بین طیف وسیعی از رنگ ها شامل رنگ های طبیعی تا رنگ های بلیچ و سوپر بلیچ انتخاب کنید.

ونییر ها ی کامپوزیتی پوسته های نازکی از جنس کامپوزیت (رزین) هستند که به منظور اصلاح شکل و فرم و رنگ دندان ، توسط دندانپزشک متخصص زیبایی، مستقیما روی سطح خارجی و لبه ی دندان های طبیعی فرد کار می شود.

در کلینیک دندانپزشکی تــبــسّم از بهترین برند کامپوزیت دندان استفاده می شود.          

 

کاربرد کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت ونیر کاربرد زیبایی و درمانی دارد. از نظر زیبایی می توان با این روش رنگ، شکل و فرم و یا دیاستم (فاصله ی بین دندانی) را اصلاح کرد. از نظر درمانی، کامپوزیت ونییر یکی از درمانهای مناسب برای افرادی است که نقص مینای دندان داردند و یا به دلایل مختلف مانند کهولت سن یا دندان قروچه دچار سایش لبه ی دندانها شده اند و از حساسیت دندانی رنج میبرند.

 

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

معمولا کامپوزیت هیچ احتیاجی به تراشیدن دندان ندارد ولی در لمینیت به مقدار کم باید دندان ها تراش داده شود. کامپوزیت برای افراد محافظه کارتر که تمایل دارند دستکاری کمتری روی دندانهایشان انجام شود بسیار مناسب است چون که قابلیت برگشت را دارد

کامپوزیت در یک مرحله در مطب انجام می شود ولی لمینیت نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دارد پس زمانبرتر است. به طور متوسط مدت زمان درمان از معاینه تا قالبگیری به جهت موکاپ لمینیت حدود 3 هفته به طول می انجامد.

از نظر قدرت و مقاومت لمینیت از کامپوزیت دندان بسیار بادوام تر می باشد. البته این به این معنی نیست که از لمینیت ها نباید مراقبت کرد. لمینیت سرامیکی رنگ پذیری کمتری نسبت به لمینیت کامپوزیت دارد و این به دلیل لعاب سطحی لمینیت است.

مراحل کامپوزیت دندان چیست؟

اولین مرحله معاینه حضوری و بررسی وضعیت دندانها و مطلع شدن از خواسته های بیمار و توقع او از نتیجه ی درمان می باشد. بر خلاف تصورات ، این مرحله بسیار با اهمیت است. چون که ممکن است کامپوزیت برای همه افراد قابل اجرا نباشد. گر چه بعضی از دندان پزشکان این کار را انجام می دهند که معمولا منجر به التهاب و عفونت لثه شده و سلامت دندانها را به خطر می اندازد، به علاوه از نظر زیبایی نیز رضایت بیمار را جلب نخواهد کرد.

اما در این مرحله دقیقا چه مواردی مورد بررسی قرار می گیرد؟

در مرحله اول یعنی معاینه، وضعیت دندان ها، رابطه فک بالا و پایین نسبت به هم و موقعیت قرار گرفتن دندان ها نسبت به لب ها و یک سوم تحتانی صورت به دست پزشک متخصص مورد بررسی قرار می گیرد. در مورد محدودیت های درمتن به بیمار توضیح داده می شود که کدام یک از خواسته های او قابل انجام و کدام قابل اصلاح نیست.

کامپوزیت دندان چقدر طول میکشد؟

در مرحله ی بعد اگر بیمار شرایط درمان را داشته باشد، کار کامپوزیت ونییر هر فک (8 تا 10 دندان) در یک جلسه (حدودا 6 ساعت) در مطب دندانپزشکی و مستقیما توسط دندانپزشک متخصص زیبایی روی سطح خارجی دندانهای بیمار کار می شود.

طول عمر کامپوزیت دندان

کار کامپوزیت ونییر تاریخ انقضا ندارد و باید گفت که طول عمر کامپوزیت ونییر بستگی به مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای بیمار دارد.                                

البته کیفیت موادی که برای درمان مصرف می شود و اصول کار دندانپزشک بسیار در طول عمر دندان موثر می باشد. ولی بعد از آن این شما هستید که باید برای حفظ سلامتی آن ها کوشا باشید. مراقبت شما از دندان هایتان مساوی است با زیبایی بیشتر آن ها

طبق تحقیقات انجام شده طول عمر مفید کامپوزیت بین 5 تا 8 سال است که با مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای بیمار می تواند تا بیش از ده سال هم ماندگاری داشته باشد.

علاوه بر این کامپوزیت ها قابل پالیش هستند. با پالیش کردن می توانید دندان ها را تا مقدار زیادی به حالت اول برگردانید و اگر رنگی ناشی از مواد غذایی روی کامپوزیت نشسته باشد پاک می شود.

 

 

تماس با ما

[contact-form-7 404 "یافت نشد"]