ارتودنسی دندان چیست؟1

 
 
ارتودنسی دندان، راهی است برای صاف و ردیف کردن دقیق دندان ها و رفع ناهنجاری های فک و دندان، که موجب بهبود ظاهر فرد، طرح لبخند، بهبود جذابیت، سلامت بیشتر دهان و دندان و همچنین بهبود کارکرد دندان ها نیز می شود. با کمک فشار مناسب بر دندان ها می توان این فرایند را انجام داده و در نهایت از نتایج آن لذت برد. علاوه بر دندان های یک دست و ردیف شده، لذت بردن از خوردن خوراکی ها و سهولت پاکسازی دندان ها نیز از دیگر نتایج انجام فرایند ارتودنسی می باشد.

 

 
 
569875
picture

ارتودنسی دندان چیست؟

ارتودنسی دندان، شاخه‌ای از خدمات دندانپزشکی است که به اصلاح دندان‌هایی که در جای نامناسبی قرار دارند، می‌پردازد. در روش ارتودنسی، دندان های کج، فاصله های زیاد بین دندان و یا تراکم بیش از حد دندان ها، با استفاده از بریس های دندانی قابل ترمیم است. با اتصال بریس ها و براکت ها و ایجاد فشار اختیاری به دندان‌های نامرتب و بد فرم، جایگاه و نحوه قرارگیری آنها اصلاح می شود

طول درمان ارتودنسی دندان می تواند از ۱ تا ۴ سال، با توجه به میزان نامرتب بودن دندان ها، ادامه داشته باشد و خبر خوب اینکه با پایان دوره ارتودنسی، شما برای همیشه دندان هایی صاف و مرتب خواهید داشت. استفاده از ارتودنسی تنها برای اصلاح طرح لبخند یا ردیف کردن دندان ها نیست. این روش می تواند از بسیاری مشکلات دندانی و بیماری ها نیز جلوگیری کند.

اهمیت ارتودنسی دندان

شاید متوجه این نکته شده باشید که با وجود تراکم و روی افتادگی دندان ها، امکان رعایت بهداشت و مسواک زدن صحیح دندان ها وجود ندارد. در مواردی که برخی دندان ها به جلو و برخی به عقب تمایل پیدا کرده اند، فشار ناشی از جویدن غذا بیشتر روی یک طرف دندان ها وارد می شود و به مرور زمان، کج شدن آن را تشدید می کند. شما هرگز نباید نسبت به این مشکلات بی اهمیت باشید.

ارتودنسی تنها برای زیبایی ظاهر دندان ها و رفع بدفرمی آنها استفاده نمی شود، بلکه دلایلی وجود دارد که با دانستن آنها، انگیزه شما برای اصلاح کجی دندان ها بسیار بیشتر می شود. هر لحظه که اصلاح کجی و ناهنجاری دندان ها را به تاخیر می اندازید، امکان وقوع مشکلات و بیماری هایی مانند پوسیدگی دندان‌ها، مشکلات لثه‌ای، خوب جویده نشدن خوراکی ها، مشکلات گوارشی، احساس درد در گردن، شانه، پشت و سردرد بیشتر می شود.

مزایای ارتودنسی دندان

درمان ارتودنسی از جمله درمان هایی است که با هدف زیبایی بخشی، بهبود کارایی سیستم دندانی و پیشگیری از پوسیدگی و تحلیل لثه صورت می پذیرد. مزایای استفاده از درمان ارتودنسی عبارتند از:

1. حفظ سلامت دهان و کاهش ریسک پوسیدگی دندان 2. سهولت در رعایت بهداشت دهانو دندان 3. سهولت در جویدن غذا و لذت بردن هر چه بیشتر از خوراکی ها 4. عدم به هم ریختن الگوی رشد طبیعی فک و دندان ها 5. ظاهر زیبای دندان‌های و لبخند زیبا 6. دندان‌هایی که احتمالا طول عمر بیشتری دارند 7. می توان رشد فک را با ارتودنسی هدایت کرد 8. عدم لزوم به از بین بردن دندان های طبیعی که کج رشد کرده اند